Full list of endorsements is here!

Share

Nation’s oldest statewide PAC for children announces full list of 2018 WA state legislative candidate endorsements 

June 19, 2018, Seattle, WA –  Today, the Children’s Campaign Fund (CCF) announced its full list of endorsements of candidates who, if elected will help fight for the health, safety, education, and welfare of Washington state’s children in Olympia. More than 110 candidates sought CCF’s endorsement this year; the 83 CCF endorsed are below.
  • 1st Legislative District (Represents part of northeast King County and south Snohomish County, including areas of Kirkland, Bothell, Mountlake Terrace and Brier.)
    • House – Rep. Derek Stanford (D) 
    • House – Rep. Shelley Kloba (D) 
  • 3rd Legislative District (Represents the heartland of the downtown Spokane area, extending to the North Side and South Hill.)

    • House – Rep. Marcus Riccelli (D)
  • 5th Legislative District (Represents East King County, including Carnation, North Bend, Snoqualmie, Issaquah, and parts of Renton, Covington, Maple Valley, Black Diamond and unincorporated King County.)
    • House – Rep. Paul Graves (R)
  • 6th Legislative District (Represents a crescent shaped district around the North, West, and Southern parts of the City of Spokane, and parts of North and Southwestern Spokane County, including Airway Heights, Medical Lake and Cheney.)
    • House – Kay Murano (D) 
    • House – David J. Wilson (D)
    • Senate – Jessa Lewis (D)
  • 7th Legislative District (Represents Pend Oreille, Stevens, Ferry, Lincoln Counties and part of Okanogan and Spokane Counties including Oroville, Tonasket, Republic, Kettle Falls, Colville, Chewelah, Metaline, Newport and Deer Park.)
    • Senate – Karen L. Hardy (D)
  • 8th Legislative District (Represents the northeast part of Benton County, including Richland, West Richland and Kennewick.)
    • House – Phillip Lemley (R)
    • Senate – Sen. Sharon Brown (R)
  • 9th Legislative District (Represents Adams, Asotin, Garfield and Whitman Counties and part of Franklin and Spokane Counties including Othello, Connell, Ritzville, Washtucna, LaCrosse, Fairfield, Waverly, Rosalia, Oakesdale, Garfield, Colfax, Pullman and Clarkston.)
    • House – Jennifer Goulet (D)
  • 10th Legislative District (Represents all of Island County and part of Skagit and Snohomish Counties, including the cities of La Conner, Oak Harbor, Coupeville, Langley, Stanwood and part of Mount Vernon.)
    • House – Dave Paul (D)
  • 11th Legislative District (Represents part of South Seattle, Tukwila and the southern part of Renton.)
    • House – Rep. Steve Bergquist (D)
  • 12th Legislative District (Represents Chelan and Douglas Counties and part of Grant and Okanogan Counties including Winthrop, Twisp, Brewster, Bridgeport, Nespelem, Grand Coulee, Chelan, Leavenworth, Cashmere, Wenatchee, East Wenatchee and Rockland.)
    • House – Ann Diamond (I)
  • 13th Legislative District (Represents Lincoln and Kittitas Counties and part of Grant and Yakima Counties including Roslyn, Cle Elum, Ellensburg, Mattawa, Moses Lake, Quincy, Ephrata, Warden and Odessa.)
    • House – Rep. Tom Dent (R) 
    • House – Sylvia Hammond (D)        
  • 14th Legislative District (Represents Skamania and Klickitat Counties, and part of Clark and Yakima Counties, including North Bonneville, Stevenson, White Salmon, Goldendale, Tieton, Naches and part of Yakima.)
    • House – Rep. Gina Mosbrucker (R) 
    • House – Sasha Rose Bentley-Feinberg (D)
  • 16th Legislative District (Represents Columbia and Walla Walla Counties and part of Benton County including Prosser, Benton City, Pasco, Prescott, Waitsburg, Dayton, Walla Walla and College Place.)
    • House – Skyler Rude (R)
  • 17th Legislative District (Represents part of Clark County including parts of Ridgefield, Battle Ground and Vancouver.) 
    • House – Tanisha Harris (D)
  • 18th Legislative District (Represents part of Clark County including Ridgefield, La Center, part of Battle Ground, part of Vancouver, Camas and Washougal.)
    • House – Kathy Gillespie (D)
  • 19th Legislative District (Represents Pacific and Wahkiakum Counites and part of Cowlitz, Lewis, and Grays Harbor Counties including Westport, Aberdeen, Cosmopolis, Montesano, Raymond, South Bend, Long Beach, Ilwaco, Cathlamet, Longview and part of Kelso.)
    • House – Rep. Brian Blake (D) 
    • House – Erin M. Frasier (D)
  • 21st Legislative District (Represents part of Snohomish County including Mukilteo and part of Lynnwood, Edmonds and Everett.)
    • House – Rep. Strom Peterson (D) 
    • House – Rep. Lillian Ortiz-Self (D)
  • 22nd Legislative District (Represents part of Thurston County, including Olympia, Lacey, Tumwater, and the unincorporated communities of Johnson Point, Cooper Point, Tanglewilde, Thompson Place and Boston Harbor.)
    • House – Rep. Laurie Dolan (D) 
    • House – Rep. Beth Doglio (D)
  • 23rd Legislative District (Represents part of Kitsap County, including Bainbridge Island, Poulsbo, Kingston, Silverdale, Winslow and East Bremerton.)
    • House – Rep. Drew Hansen (D)
  • 24th Legislative District (Represents Clallam and Jefferson Counties and part of Grays Harbor County including Port Angeles, Sequim, Port Townsend, Forks, Ocean Shores, Hoquiam and McCleary.)
    • House – Rep. Mike Chapman (D) 
    • House – Rep. Steve Tharinger (D)
  • 25th Legislative District (Represents part of Pierce County including Puyallup, South Hill, Midland, Fife and part of Parkland.)
    • House – Julie L. Door (D) 
    • House – Brian S. Duthie (D)
  • 26th Legislative District (Represents part of Pierce and Kitsap Counties including part of Bremerton, Port Orchard and Gig Harbor.)
    • House – Rep. Michelle Caldier (R) 
    • House – Connie Fitzpatrick (D)
    • Senate – Emily Randall (D)
  • 27th Legislative District (Represents part of Pierce County including Tacoma, Ruston, Brown’s Point and Dash Point.)
    • House – Rep. Laurie Jinkins (D) 
    • House – Rep. Jake Fey (D)
  • 28th Legislative District (Represents part of Pierce County including Fircrest, University Place, Lakewood, Steilacoom, Tillicum, Dupont, part of Tacoma, Graham, Spanaway and Anderson, Ketron and McNeil Islands.)
    • House – Rep. Dick Muri (R) (Dual endorsement with Mari Druger Leavitt)
    • House – Mari L. Druger Leavitt (D) (Dual endorsement with Rep. Dick Muri)
    • House – Rep. Christine Kilduff (D)
  • 29th Legislative District (Represents part of Pierce County including South Tacoma and part of Lakewood and Parkland.)
    • House – Rep. Steve Kirby (D)
    • Senate – Sen. Steve Conway (D)
  • 30th Legislative District (Represents part of King and Pierce Counties including Federal Way, Des Moines, Milton, Algona and Pacific and part of Auburn.)
    • House – Rep. Mike Pellicciotti (D) 
    • House – Rep. Kristine Reeves (D)
    • Senate – Claire Wilson (D)    
  • 31st Legislative District (Represents south King County and northeast Pierce County, including Auburn, Edgewood, Sumner, Lake Tapps, Bonney Lake, Enumclaw, Buckley, South Prairie, Wilkeson and Carbonado.)
    • Senate – Immaculate Ferreira (D)
  • 32nd Legislative District (Represents part of King and Snohomish Counties, including Lynnwood, Mount Lake Terrace, Shoreline, Woodway and part of Edmonds.)
    • House – Rep. Cindy Ryu (D) 
    • House – Lauren Davis (D)
    • Senate – Jesse M. Salomon (D)
  • 33rd Legislative District (Represents part of King County including SeaTac, Des Moines, Normandy Park, and part of Kent, Burien and Renton.)
    • House – Rep. Tina Orwall (D) 
    • House – Rep. Mia Gregerson (D)
    • Senate – Sen. Karen Keiser (D)
  • 34th Legislative District (Represents part of King County including Vashon and Maury Islands, West Seattle and part of Burien.)
    • House – Rep. Eileen Cody (D) 
    • House – Rep. Joe Fitzgibbon (D)                
  • 35th Legislative District (Represents Mason County and part of Kitsap and Thurston Counties including Shelton, Grapeview and Belfair.)
    • House – Rep. Dan Griffey (R) 
    • House – Rep. Drew MacEwen (R) 
    • Senate – Sen. Tim Sheldon (D)
  • 36th Legislative District (Represents part of Seattle: Magnolia, Briarcliff, Queen Anne, Lawton Park, Ballard, Fremont, Greenwood, Loyal Heights and Sunset Hill.)
    • House – Rep. Noel Frame (D) 
    • House – Rep. Gael Tarleton (D)
  • 37th Legislative District (Represents Rainier Valley, Rainier Beach, Columbia City, North Beacon Hill, Mt. Baker, Leschi, Madrona, Skyway and part of Beacon Hill and Renton.)
    • House – Rep. Sharon Tomiko Santos (D)
  • 38th Legislative District (Represents part of Snohomish County including Everett, Marysville and Tulalip.)
    • House – Rep. June Robinson (D) 
    • House – Rep. Mike Sells (D)
    • Senate – Sen. John McCoy (D)
  • 41st Legislative District (Represents part of King County including Bellevue, Mercer Island, Newcastle, Issaquah, Sammamish and the northern part of Renton.)
    • House – Rep. Tana Senn (D) 
    • House – My-Linh Thai (D)
  • 42nd Legislative District (Represents most of Whatcom County including Point Roberts, Blaine, Ferndale, Lynden, Nooksack, Everson and the northern part of Bellingham.)
    • Senate – Tim Ballew (D)
  • 43rd Legislative District (Represents part of Seattle including Pike Place, Denny Regrade, Capitol Hill, Broadway, Madison Park, Washington Park, Broadmoor, Montlake, University District, Wallingford, Fremont and downtown Seattle.)
    • House – Rep. Nicole Macri (D) 
    • House – Speaker Frank Chopp (D)
    • Senate – Sen. Jamie Pedersen (D)
  • 44th Legislative District (Represents part of Snohomish County including Lake Stevens, Snohomish, Mill Creek and part of Marysville.)
    • House – Rep. John Lovick (D) 
    • House – Jared Mead (D)
    • Senate – Sen. Steve Hobbs (D)
  • 45th Legislative District (Represents part of King County including Woodinville, Duvall, and part of Kirkland, Redmond and Sammamish.)
    • House – Rep. Roger Goodman (D) 
    • House – Rep. Larry Springer (D)
    • Senate – Sen. Manka Dhingra (D)
  • 46th Legislative District (Represents part of King County and the city of Seattle including Lake Forest Park, Kenmore and Lake City.)
    • House – Rep. Gerry Pollet (D) 
    • House – Rep. Javier Valdez (D)
  • 47th Legislative District (Represents part of southeast King County including part of Kent, Covington and Auburn.)
    • House – Rep. Pat Sullivan (D) 
    • House – Debra Entenman (D)
    • Senate – Sen. Joe Fain (R)
  • 48th Legislative District (Represents part of King County including part of Bellevue, Kirkland, Redmond, and all of Medina, Clyde Hill, Yarrow Point and Hunts Point.)
    • House – Amy Walen (D)
    • Senate – Sen. Patty Kuderer (D)
  • 49th Legislative District (Represents part of Clark County including part of Vancouver.)
    • House – Rep. Monica Jurado Stonier (D)

“The Children’s Campaign Fund endorsed strong champions for children across the state and across the aisle,” said Randi Abrams-Caras, CCF co-chair. “We are proud to support these candidates – Democrats, Republicans and Independents – who will put Washington’s kids first in Olympia.”

CCF is the nation’s oldest statewide PAC for children. In addition to helping elect legislative voices for our children, CCF also supports select statewide races and ballot measures that directly impact the well-being of children and families.


###